Przykłady rozwiązań

W przypadku zagrożeń związanych z pracą w Internecie, bezpieczeństwo zapewnić można poprzez:

  • zainstalowanie oprogramowania antywirusowego,
  • zainstalowanie firewall’a (ang. ściany ogniowej) – programu lub urządzenia blokującego dostęp z Internetu do komputera lub sieci firmowej,
  • regularne przeprowadzanie aktualizacji systemu operacyjnego, zainstalowanego oprogramowania,
  • wykorzystywanie do przeglądania Internetu programów: Firefox lub Opera – są zdecydowanie bardziej bezpieczniejsze niż Internet Explorer,
  • wdrożenie/włączenie zabezpieczeń antyspamowych na serwerze poczty e-mail i/lub w programach pocztowych

Jak widać, przynajmniej częściowe zabezpieczenie komputera można uzyskać odpowiednio konfigurując system operacyjny i instalując darmowe oprogramowanie (np. Firefox, Thunderbird)

Jak zapobiec utracie danych, spowodowanej uszkodzeniami sprzętu?

W tym wypadku korzystnie jest zastosować rozwiązania, oparte na odpowiednim wykorzystaniu sprzętu i specjalistycznego oprogramowania.

Skorzystanie z propozycji rozwiązań przedstawionych poniżej z pewnością zmniejszy ryzyko utraty ważnych danych.

Zasilanie

Przyłączenie komputera do zasilacza awaryjnego, pozwoli w przypadku chwilowego zaniku napięcia w sieci energetycznej, na podtrzymanie pracy przez conajmniej kilka minut. Jest to wystarczający czas na to, aby zakończyć pracę z programiami i wyłaczyć komputer. Nagłe wyłączenie komputera często jest przyczyną uszkodzeń plików, baz danych, nad którymi w momencie awarii pracowaliśmy.

Awaria zasilacza w obudowie komputera, jeśli nie posiada od szeregu wbudowanych zabezpieczeń może spowodować spalenie płyty głównej, dysków twardych.

Dodatkowy dysk twardy

Większość komputerów wyposażona jest w jeden dysk twardy, czasem podzielony na partycje (np. C i D), przy czym zazwyczaj druga partycja traktowana jest jako miejsce na kopie zapasowe danych z pierwszej partycji. Jednak w przypadku fizycznego uszkodzenia dysku, awaria może dotknąć oba te obszary, w związku z czym przechowywane na nich danych mogą okazać się nie do odzyskania. Przyłączenie drugiego dysku, zmniejsza to ryzyko – prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z dwoma dyskami jednocześnie jest minimalne.

  • możliwe jest również zastosowanie dysków zewnętrznych, podłączanych przez port USB.

Serwer plików i kopii zapasowych

W przypadku dużych ilości danych, podłaczenie do sieci serwera plików pozwoli na utworzenie centralnego archiwum danych.

Archiwizacja danych na płyty CD/DVD

Dobry i często praktykowany sposób na tworzenie kopii zapasowych szczególnie ważnych danych. Należy jednak pamiętać, że nośniki CD/DVD mają ograniczoną żywotność.

Więcej informacji 

Jeśli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu zabezpieczeń dla Twojej firmy proszę o kontakt.

Maciej Kuś